- Район "Красно село"
- Администрация
- Услуги
- Образование
- Обекти
- Култура и изкуство
- Етажна собственост
- Национална кампания за енергийна ефективност
- Кадастрална карта на район "Красно село"
- ЗОП - Профил на купувача
- Нормативна база
- Обяви
- Достъп до обществена информация
- Публични регистри
- План за защита на район "Красно село" при бедствия
- Механизъм за лична помощ
- Защита на лични данни
- Патронажна грижа
- Проект екологично отопление
- Мнения и благодарности
- Компенсации за неприети деца
- Асистентска подкрепа
- Европейски и парламентарни избори-9 юни 24
предстоящи събития
отминали събития
календар
Ловци и разказвачи на истории
Проектът „МЛАД ЕКСКУРЗОВОД (по следите на историята и културата на София)“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма „Европа“ на Столична община. Партньори на фондация „Детето и фолклора“ са Район „Красно село“ и 19 СУ „Елин Пелин“.
Първото присъствено занимание в 19 СУ „Елин Пелин“ се проведе в края на февруари. Много увлекателно проф. д-р Момчил Георгиев запозна аудиторията – ученици от шестите класове, с най-важните моменти от живота и творчеството на Борис Христов, определян като един от най-великите оперни изпълнители на ХХ век. Проф. Георгиев, преподавател в Националната художествена академия и в НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“, е сред най-добрите познавачи на световноизвестния бас.
Журналистът Пламен Старев, представител на фондация „Детето и фолклора“, представи основните цели на проекта „Млад екскурзовод“: да се запознаят юношите с богатото културно-историческо наследство на София. Акцент ще се постави върху обекти в район „Красно село“, където децата живеят и учат. Целта на клуба е да стане алтернативна форма на неформално образование. На принципа на играта учениците да се запознаят със забележителностите на София и района, не само да ги опознаят, но и да добият умения да ги представят пред своите съученици, родители, близки. Пламен Старев постави задачата през участниците в клуба да станат ловци и разказвачи на истории. Друга основна цел на проекта е да се създадат умения сред участниците да разказват интересно или да станат „майстори“ на т.нар. „сторителинг“.
В края на занятието участниците в клуба засипаха водещите с въпроси: къде е пял Борис Христов, най-важните му роли, как са събирани архивните материали в книгата „100 свидетелства за Борис Христов“, издадена от проф. Георгиев… Не липсваха и въпроси към водещите: къде са учили, къде преподават…
На присъстващите бяха раздадени въпросници, на базата на които специалисти от фондацията ще подготвят анализ и методическо ръководство за извънкласни занимания за запознаване с културно-историческо наследство. Бе им поставена и първата задача: да направят презентация на паметник на културата по техен избор и по тяхна концепция. Най-добрите презентации ще бъдат част от бъдещия Виртуален училищен музей.
Фондация „Детето и фолклорът“