- Район "Красно село"
- Администрация
- Услуги
- Образование
- Обекти
- Култура и изкуство
- Етажна собственост
- Национална кампания за енергийна ефективност
- Кадастрална карта на район "Красно село"
- ЗОП - Профил на купувача
- Нормативна база
- Обяви
- Достъп до обществена информация
- Публични регистри
- План за защита на район "Красно село" при бедствия
- Механизъм за лична помощ
- Защита на лични данни
- Патронажна грижа
- Проект екологично отопление
- Мнения и благодарности
- Компенсации за неприети деца
- Асистентска подкрепа
- Европейски и парламентарни избори-9 юни 24
предстоящи събития
отминали събития
календар
АКЦЕНТИ ОТ ПЪРВАТА СРЕЩА ПО ПРОЕКТА "СПОДЕЛИ СОФИЯ" - 23.10.2013
На 23.10.2013 г. се проведе първата среща дискусия по проект „Сподели София“. Проектът е по инициатива на Столична община и има за цел:
· да подобри комуникацията между граждани и институции;
· да повиши чувствителността на институциите към изискванията на гражданите;
· да повиши съзнанието на гражданите към техните отговорности за градската среда и качеството на живот.
Домакин на първата среща бе район „Красно село“. Мястото на събитието бе Общинския културен институт – Красно село. Основната тема на срещата бе „Откритите площи – пространства за култура“. Модератор на дискусията бе кметът на район „Красно село“ – инж. Пламен Църноречки. Участници в дискусията бяха жители на района – домоуправители на етажна собственост, учители, ученици, представители на неправителствени организации и на граждански сдружения, представители на бизнеса, граждани. Основната цел на дискусията бе да се получи диалог между присъстващите в залата, да се обсъдят темите от позицията „промяна със собствени сили”, тоест всички да потърсят и да предложат възможности за подобрения в своята среда, а районната администрация „Красно село“ да съдейства за разрешаване на възникналите конфликти в съответствие с утвърдената нормативна база.
Като основни проблеми по време на дискусията се откроиха построяването на открита сцена в парк „Хиподрума“, местата за разхождане на домашните любимци, незаконния пракинг пред блок 208, ж.к. „Бъкстон“, поддържането на детските площадки, на междублоковите пространства, нуждата от игрище за масов спорт, опростяване на процедурата за публично-частното партньорство. Не липсваха и примери как жителите на района сами се справят с част от проблемите без да очакват помощ от районната администрация.
Акцент на дискусията се оказа построяването на открита сцена в парк „Хиподрума“, на която децата да показват своите таланти. В началото на срещата кметът на район „Красно село“ инж. Църноречки отчете като пропуск липсата на обществено обсъждане на тази идея и нейното нереализиране, въпреки изготвения и одобрен проект от Столичния общински съвет. Присъстващите в залата приветстваха идеята за построяването на такава сцена. В подкрепа на предложението се изказаха представители от 19, 25 и 51 училище, читалище „Бачо Киро“. Против тази идея своята теза изложи г-жа Боряна Шивачева, председател на гражданско сдружение „Бели брези“. Тя се аргументира с факта, че парковете са място за отдих, позовавайки се върху действащите Закон за устройството на територията и Закон за защитените територии. До края на дискусията по тази тема съгласие не беше постигнато, но общественото й обсъждане ще продължи, увери присъстващите кметът на района инж. Църноречки.
Друг наболял проблем се оказаха конфликти между граждани и представители на бизнеса. Такъв проблем имат живущите в бл. 24, ж.к. „Хиподрума“, както и живущите в бл. 208, ж.к. „Бъкстон“. За първите проблемите произтичат от ръководителите на веригата магазини „Билла“ и хотел „Форум“. За вторите - проблемно се оказва едно бистро. За да бъдат разрешени тези два проблема е необходимо да присъстват и двете заинтересовани страни, като посредник между тях ще се яви районната администрация.
Традиционно засегнати бяха и темите, свързани с недостига на детски площадки и тяхното стопанисване, разхождането свободно на домашни любимци в градинките и парка, множеството неизсечени изсъхнали дървета, поддържането на междублоковите пространства, липсата на игрище за масов спорт. Всички тези теми засягат работата на районната администрация и Столична община. Но също така засягат и усилията, които всеки гражданин полага за поддържането и облагородяването на съществуващите зелени площи. За разрешаването на тези проблеми е необходим консенсус между жителите на района и представителите на институциите. Изказаха се предложения за налагането на глоби на стопани, които разхождат свободно домашните си любимци в парка и в градинките (детските площадки), за ускоряването на процедурата по изсичането на изсъхнала и опасна растителност, за по-често косене в междублоковите пространства, за поставяне на фитнес уреди на открито. Ученици от 19 училище апелираха гражданите сами да започнат да се грижат за зелените площи без да чакат общината да свърши това. Те споделиха с присъстващите в залата своя проект за опазване на кестените и грижите, които те полагат за тези дървета. Ученици от ПГИЧЕ „Св. Методий“ споделиха, че у всеки трябва да бъде възпитано съвременно екологично мислене и поискаха възстановяване на пътната настилка при входовете на училището, тъй като в момента единият вход е затворен в следствие на строеж и мястото се е превърнало в назоконен паркинг. Директорката на 25 училище предложи мястото в задния двор на училището да бъде превърнато в спортна площадка, която да се посещава от жителите на района безплатно в определени часове през седмицата и почивните дни.
Председателят на гражданско сдружение „Бели брези“ г-жа Боряна Шивачева предложи създаването на Обществен съвет, в който да се обсъждат проблемите на район „Красно село“ като стъпка за превръщането на района в едно по-красиво и удобно място за живеене. Съобразявайки се с това предложение администрацията на район „Красно село” предлага създаването на Обществен съвет на район „Красно село”. Целта на този Обществен съвет е да подпомага и съдейства решаването на проблемите, които възникват в ежедневието на гражданите от район „Красно село”, да подпомага комуникацията между участниците в тях, да контролира и следи за изпълнението на ангажиментите, поети от засегнатите страни.
Във връзка с това Ви молим в срок до 15.11.2013 г. да заявите желанието си за участие в Обществения съвет на район „Красно село” по удобен за Вас начин – лично, на е-мейла на района или на фейсбук страницата на района.
Фейсбук: Район „Красно село” - Столична община